Změna úhlu pohledu dělá divy

04.07.2022


Prodával jsem své staré auto. Mělo už najeto 380 tisíc km. Odmítal jsem nabízené stočení tachometru, chtěl jsem prodat poctivě. Jenže jsem si nasadil do hlavičky myšlenku, že v té záplavě stočených aut je můj poctivý nájezd přece jenom velké číslo, a že lidé jsou trubky a radši koupí auto stočený z 500 na 200, než aby ocenili poctivého prodejce s 380. No a tím jsem si vytvořil samonaplňující proroctví.

Na inzerát volalo několik desítek zájemců. A přestože jsem měl v inzerátu napsáno "poctivých nestočených 380 tisíc km", stejně se každý z nich ptal, jaký má auto nájezd. Když jsem řekl číslo, všichni do jednoho mi řekli, že to je moc, načež je vůbec nezajímalo, že auto není stočené, je v dobré kondici a pravidelně kvalitně servisované.

Asi až po padesátém telefonátu jsem to pochopil. Vždyť ti lidé mi jen furt dokola potvrzují to, co mám nastavené v hlavě. Takže si to dělám já sám. Jen se mi zhmotňuje to, čemu věřím a potvrzuje mi mou víru.

Tož sem se zamyslel a přistoupil k tomu jinak. Podle techniky "Matrix 3b - Přijetí a přehodnocení" jsem přijal své negativní stavy mysli a poděkoval si za to, že jsem si je uvědomil. Následně jsem zaplavil mysl myšlenkami vděčnosti na to, co vše hezkého jsem s autem zažil a že mi opravdu přineslo spoustu radosti i poučení.

Poté jsem přijal a přehodnotil své další myšlenkové koncepty: 

1) Neprodávám auto proto, že je staré, má moc najeto a já se bojím, kde se co podělá - Prodávám ho proto, že už mám novější a spolehlivější a dvě auta nepotřebuji.

2) Nevnímám auto jako staré a nespolehlivé - Uvědomuji si, že ještě může spoustě lidem dobře posloužit a dělat radost, tak jako dělalo mně. Je bezpečné, dobré i do terénu, takže může ještě mnoho let posloužit třeba na kratší cesty, vožení dětí do školy, nebo na ryby.

3) Nemám obavy z toho, že se všichni leknou nájezdu a nikdo ho nebude chtít - Určitě existují i lidé, které zajímá především technický stav a na kilometry kašlou, protože vědí, že většina líbivých nájezdů u prodávaných aut je podvod.

Poté jsem věnoval autu vědomý rozhovor - Viz "Matrix 3b - Vědomý rozhovor", kde jsem mu poděkoval, že mi léta věrně sloužilo, že jsem díky němu mohl zažít spousta radosti. Že ho mám rád a že věřím, že je čas aby přineslo spousta radosti a užitku i někomu jinému.

A jako zpečetění tohoto nového přístupu jsem hodil na Facebook video s krátkým pozitivním komentářem, ve kterém jsem se s autem s láskou rozloučil.

Změna ve hmotě byla rychlá. Druhý den zájemce na telefonu. A prej kolik to má najeto. Říkám číslo a on, že OK, v pohodě. Podivil jsem se, že ho to nevyplašilo, a on na to, že stejně je většina aut stočených, takže ho zajímá spíš technický stav ... a pobavili jsme se o technickém stavu.

Během hovoru jsem se dozvěděl, že chce auto jen na nějaké pojížďky ve městě, na vožení dětí do školy a aby si dojel na ryby. A na to, že je to auto úplně super. Nevycházel jsem z úžasu. Opět jsem dostal potvrzené své nastavení mysli a to do slova a do písmene. Prostě změna v realitě opět velmi rychle následovala změnu mé mysli, mého přesvědčení a mé víry.

Nuž, je to už 3 roky. Věřím, že je autíčko v dobrých rukou, věrně slouží a že ho mají stejně tak rádi, jako jsem míval já. A jaké z článku plyne poučení? No schválně, co vás napadne?